Przewodnik po stabilizatorach do klawiatury mechanicznej.
Jakie są rodzaje stabilizatorów do klawiatury mechanicznej? Jaka jest różnica między stabilizatorami montowanymi na płytce drukowanej i wkręcanymi? Jakie są zalety i wady określonych stabilizatorów? W tym poście odpowiadamy na to pytanie.
Stabilizatory, w skrócie staby, to części klawiatury, które są instalowane w połączeniu z przełącznikami mechanicznymi w celu podparcia największych klawiszy klawiatury mechanicznej. Są to w zależności od układu klawiatury klawisze spacji, backspace, enter, lewy i prawy shift. Zapobiegają one drganiom, grzechotaniu i przechylaniu się tych klawiszy podczas pisania. Stabilizatory utrzymują klawisze w równowadze, dzięki czemu można stabilnie pisać i grać.
Istnieje kilka różnych typów stabilizatorów: Cherry, Costar i Optical. Każdy z nich znacznie się od siebie różni.
My zajmiemy się najbardziej popularnymi stabilizatorami występującymi w customowych klawiaturach mechanicznych a mianowicie stabilizatorami Cherry.
Stabilizatory Cherry
Stabilizatory Cherry są najpopularniejszymi stabilizatorami na rynku. Są one najbardziej preferowanym typem stabilizatorów, ponieważ są łatwe w modyfikacji i mają wiele różnych opcji, jeśli chodzi o style montażu, kolory i rodzaje materiałów.
Stabilizatory Cherry mają kształt trzpienia przełącznika Cherry MX, stąd nazwa stabilizatorów w stylu Cherry. Dzięki nim dodawanie i usuwanie klawiszy jest dziecinnie proste.
W tym przewodniku skupimy się przede wszystkim na typie stabilizatora Cherry, wyjaśniając wszystkie dostępne opcje. Stabilizatory w stylu Cherry występują w wersji wkręcanej, zatrzaskowej lub montowanej na płytce (plate).
Rozmiar stabilizatorów Cherry
Dostępne są trzy rozmiary stabilizatorów: 7u, 6,25u i 2u.
Stabilizatory są zgodne z takim samym systemem pomiarowym jak nasadki klawiatury mechanicznej, gdzie 1u = szerokość jednego klawisza.
Rozmiar 6,25u jest standardowym rozmiarem dla spacji, chyba że masz niestandardowy układ klawiatury, w którym klawisz spacji jest nieco dłuższy i wtedy będziesz potrzebować rozmiaru 7u dla stabilizatora. W większości przypadków możesz zignorować jednak rozmiar 7u, gdyż występuje on w niestandardowych klawiaturach mechanicznych.
Wszystkie pozostałe większe klawisze na klawiaturze (które nie są spacją) będą wymagały stabilizatora 2u.
Jeśli masz pełnowymiarową klawiaturę (full-sized keyboard), będziesz potrzebować:
1 sztuki stabilizatora 6,25u
7 sztuk stabilizatora 2u
Jeśli masz klawiaturę TKL (tenkeyless keyboard), 60%, 65% lub 75% będziesz potrzebować:
1 sztuki stabilizatora 6,25u
4 sztuki stabilizatora 2u
W przypadku mniejszych układów wymagane stabilizatory mogą się różnić w zależności od układu klawiatury.
Budowa stabilizatorów Cherry
Stabilizatory Cherry składają się z trzech głównych elementów: drążka stabilizatora (stabilizer bar), wkładki (insert) i obudowy (housing). Te trzy elementy współpracują ze sobą, aby utrzymać stabilność większych klawiszy i zmniejszyć grzechotanie. Każdy klawisz ma jeden drążek stabilizatora, dwie wkładki i dwie obudowy. Stabilizator zapobiega przechylaniu się obu stron klawisza podczas pisania.
Różne style montażu stabilizatorów Cherry
Istnieją trzy różne style montażu stabilizatorów Cherry. Jeden rodzaj stabilizatorów montuje się bezpośrednio na płycie klawiatury (plate), podczas gdy pozostałe dwa mocuje się do PCB (płytki drukowanej).
Stabilizatory montowane na płytce (plate)
Stabilizatory montowane na płytce (plate) są najpopularniejszym stylem montażu i są zwykle spotykane w prawie wszystkich gotowych klawiaturach mechanicznych. Stabilizatory te mocuje się do metalowej płytki wewnątrz klawiatury zamiast bezpośrednio do płytki drukowanej (PCB).
Stabilizatory montowane na płytce są uważane za najmniej skuteczny styl montażu, ponieważ mają tendencję do większego grzechotania i wibracji podczas pisania.
Stabilizatory takie mocuje się poprzez zatrzaśnięcie na metalowej płytce. Ten styl połączenia nie jest najbezpieczniejszy.
Stabilizatory można zdemontować, najpierw usuwając przełącznik, a następnie naciskając małą plastikową wypustkę na stabilizatorze, podnosząc jednocześnie stabilizator.
Stabilizatory wkręcane
Wkręcane stabilizatory są montowane bezpośrednio na płytce drukowanej i mocowane za pomocą śrub. Ten styl montażu jest uważany za najlepszy, ponieważ stabilizatory są znacznie bezpieczniejsze i będą mniej wibrować.
Ponadto wkręcane stabilizatory pozostają na miejscu podczas zdejmowania nasadek klawiszy, w przeciwieństwie do zatrzaskowych, które mają tendencję do przemieszczania się.
Płytka drukowana ma również tendencję do mniejszych wibracji niż metalowa płyta, co czyni ją lepszym miejscem montażu stabilizatora.
Wkręcane stabilizatory są zwykle spotykane tylko w customowych klawiaturach dla entuzjastów.
Zdecydowanie zalecamy wkręcane stabilizatory, jeśli planujesz zbudować klawiaturę.
Stabilizatory zatrzaskowe
Stabilizatory zatrzaskowe to kolejny typ stabilizatorów montowanych na płytce drukowanej. Są one lepsze niż montowane na płytce metalowej klawiatury, ale nie tak skuteczne jak stabilizatory wkręcane.
Ponieważ stabilizatory zatrzaskowe są montowane na płytce drukowanej, mają tendencję do mniejszych wibracji niż te montowane na płytce metalowej, co czyni je lepszą opcją.
Jak wspomniano wcześniej, stabilizatory zatrzaskowe mogą wyskoczyć z płytki PCB podczas próby usunięcia klawiszy, podczas gdy stabilizatory wkręcane nie mają tego problemu.
Podsumowanie
Istnieje wiele drobnych zawiłości, przez które należy przejść, wybierając stabilizator do klawiatury mechanicznej. Istnieje wiele rozmiarów, typów, producentów i stylów montażu stabilizatorów, nie wspominając o wszystkich modyfikacjach.
W przypadku pierwszej klawiatury mechanicznej zdecydowanie zalecamy wybranie klawiatury obsługującej wkręcane stabilizatory Cherry i wybranie wariantów Durock lub Everglide, w zależności od tego, która kolorystyka / cena jest dla Ciebie najlepsza. Te dwa stabilizatory oferują najlepszy stosunek jakości do ceny i zapewniają płynne, stabilne pisanie i granie.
Zalecamy również poświęcenie czasu na modyfikację stabilizatorów, aby jeszcze bardziej je ulepszyć. Odrobina smaru i bandaży może wiele zdziałać.