Jak zbudowana jest klawiatura mechaniczna.

by Community Well Played

Ten artykuł zapozna Cię z podstawową budową klawiatury mechanicznej, którą musisz poznać chcą wejść w świat customowych klawiatur mechanicznych. Artykuł przedstawia podstawową wiedzę, która będzie pierwszym krokiem do zbudowania własnej klawiatury mechanicznej.

Niezależnie od tego, czy zbudowałeś własny komputer, czy też jesteś zwykłym użytkownikiem, klawiatury mechaniczne są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Wraz z rosnącą popularnością klawiatur mechanicznych, coraz więcej osób jest zainteresowanych budową własnych klawiatur mechanicznych.

Najtrudniejszą częścią projektu jest odpowiedź na pytanie - od czego zacząć. Przychodzimy ci z pomocą i przedstawiamy listę części do klawiatury mechanicznej. Te wszystkie części są niezbędne do rozpoczęcia budowy takiej klawiatury. Właśnie dlatego lista części do klawiatur mechanicznych jest niezbędnym narzędziem w Twojej podróży budowy klawiatury mechanicznej.

Rozmiar klawiatury

Klawiatury mechaniczne nie mają jednego uniwersalnego rozmiaru, a ich rozmiar definiuje się poprzez ilość klawiszy i ich rozmieszczenie na obudowie klawiatury. Klawiatury są dostępne w wielu różnych rozmiarach, dostosowanych do różnych potrzeb i preferencji. Rozmiar klawiatur mechanicznych najczęściej określa się poprzez wartości procentowe, gdzie 100% to określenie dla klawiatury pełnowymiarowej tzw. full-sized keyboard. Niektóre z najpopularniejszych rozmiarów to wartości procentowe: 100%, 90%, 80%, 75%, 65% czy 60%.

Wybierz odpowiedni rodzaj klawiatury dla siebie

Poniższa lista pomoże Ci zdecydować, który układ jest dla ciebie odpowiedni. Więcej na temat układów i rozmiarów klawiatur mechanicznych piszemy w naszym innym artykule: „Wybierz odpowiedni rodzaj klawiatury mechanicznej”. Szukaj tego artykułu w naszych postach.

warstwy klawiatury mechanicznej

Układ 100% obejmuje wszystkie 104 klawisze na standardowej klawiaturze, w tym 10-klawiszową klawiaturę numeryczną. Klawiatury niespecjalistyczne najczęściej mają układ 100%, ponieważ jest to układ znany większości ludzi.

Klawiatury 90% / 96% / 1800

Klawiatura 1800 jest mniej popularna, ale zawiera większość lub wszystkie standardowe klawisze klawiatury 100% w bardziej skondensowanej formie. Klawiatury 90% i 96% skracają układ 1800 do jeszcze mniejszych rozmiarów, często tracąc po drodze kilka klawiszy, takich jak klawisze blokady i pauzy.

Klawiatury 80% (TKL) / 75%

Jeśli klawiatura 100% jest najpopularniejszą klawiaturą standardową, to klawiatura 80% jest najpopularniejszym układem klawiatury mechanicznej dla użytkowników, którzy nie wykonują częstego przetwarzania liczb. Klawiatura 80% zawiera wszystkie standardowe klawisze, ale bez 10-klawiszowej klawiatury numerycznej. Nazwa "TKL" jest skrótem od "Tenkeyless", ponieważ klawiatury 80% i mniejsze nie zawierają numpadów. Układ 75% traci kilka dodatkowych klawiszy i umieszcza klawisze strzałek bliżej spacji.

Klawiatura 65% to kolejny popularny rozmiar klawiatury mechanicznej ze względu na jej kompaktową funkcjonalność. Klawiatury 65% tracą wiersz funkcyjny. Klawiatury mniejsze niż 65% (takie jak rozmiary 60%, 50% i 40%) zwykle tracą pewną kombinację klawiszy strzałek, wiersza numerycznego i innych klawiszy funkcyjnych.

Płytka drukowana i obudowa

Po wybraniu rozmiaru, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, płytka drukowana i obudowa stanowią podstawę klawiatury. Płytka drukowana (PCB) to podstawa klawiatury, która wykrywa naciśnięcia klawiszy i przesyła dane z klawiszy do komputera.
Obudowy natomiast są wykonane z wielu różnych materiałów. Najpopularniejszymi materiałami są plastik i aluminium ze względu na łatwość produkcji.

Stabilizatory

O stabilizatorach mówimy bardzo szczegółowo w naszym artykule pod tytułem: „Przewodnik po stabilizatorach klawiatury mechanicznej”.
Wygodne klikanie klawiszy mechanicznych jest prawdopodobnie największą zaletą klawiatur mechanicznych. Dźwięk, stabilność klawiszy i dotyk klawiatury są tak istotne, że każde grzechotanie i niestabilność poruszania się klawiszy wytrąca nas z imersji.
Bez stabilizatorów większe klawisze działają jak huśtawki. Stabilizatory pomagają większym klawiszom brzmieć i czuć się tak samo dobrze, jak klawisze standardowej wielkości.
Dwa najpopularniejsze typy stabilizatorów klawiatur mechanicznych to Cherry style i Costar.
Stabilizatory w stylu Cherry zawdzięczają swoją nazwę popularnym przełącznikom Cherry MX, na których są wzorowane. Są to najpopularniejsze stabilizatory z powodów, takich jak możliwość modyfikacji i elastyczność stylu, koloru i materiału.
Stabilizatory Costar są mniej popularne, ponieważ ich instalacja jest trudniejsza. Stabilizatory Costar były powszechne w starszych klawiaturach mechanicznych i choć nadal są używane, to wyszły z mody ze względu na wszechstronność stabilizatorów w stylu Cherry.

Największym czynnikiem odróżniającym klawiatury mechaniczne od klawiatur membranowych jest to, jak działają przełączniki, a duża część tego odczucia pochodzi z samych przełączników. Całą wiedzą na temat rodzajów przełączników dla klawiatury mechanicznej dzielimy się w naszym artukule pod tytułem: „Trzy rodzaje przełączników do klawiatur mechanicznych”, który możesz znaleźć tutaj:
Wyróżniamy trzy rodzaje przełączników: liniowe, dotykowe i klikające.

Przełączniki liniowe zapewniają płynny opór na każdym etapie naciśnięcia klawisza. Są najcichsze z i nie dają żadnego dotykowego sprzężenia zwrotnego po zarejestrowaniu naciśnięcia klawisza, stąd nazwa liniowe. Przełączniki liniowe to najbardziej płynne i najcichsze przełączniki.

Przełączniki dotykowe są pośrednie między tymi trzema opcjami. Mają większy opór niż przełączniki liniowe i zawierają lekkie uderzenie i kliknięcie po zarejestrowaniu naciśnięcia klawisza. Są głośniejsze niż przełączniki liniowe, ale cichsze niż przełączniki klikające, więc przełączniki dotykowe są popularnym wyborem dla użytkowników, którzy lubią czuć klawiaturę mechaniczną, ale nie lubią skrajności przełączników liniowych lub klikających.

Przełączniki clicky/klikające, jak można się domyślić, mają głośniejsze kliknięcie niż ich liniowe lub dotykowe odpowiedniki. Przełączniki clicky mają wyczuwalne uderzenie, gdy klawisz jest całkowicie wciśnięty i zwolniony, co czyni je najbardziej wyraźnymi z trzech. Dla maszynistek, które lubią dźwięk klawiatury mechanicznej, przełączniki clicky zapewniają najbardziej satysfakcjonujący hałas i dotyk.

Wraz z ramą, nakładki na klawisze są największym czynnikiem wpływającym na wygląd klawiatury mechanicznej, a wraz z przełącznikami, nakładki na klawisze są największym czynnikiem wpływającym na odczucia. Nasadki klawiszy mogą być wykonane z różnych materiałów, ale dwa najpopularniejsze to ABS i PBT.

ABS (akrylonitryl-butadien-styren)

Najczęściej spotykany w klawiaturach klasy podstawowej. ABS jest bardziej miękkim tworzywem sztucznym, co sprawia, że nasadki są tańsze w produkcji, ale też bardziej podatne na zużycie. Nasadki ABS są znane z tego, że po dłuższym użytkowaniu na ich powierzchni pojawia się tłusty, błyszczący nalot, ponieważ tarcie opuszków palców wystarcza do erozji tekstury powierzchni klawiszy.

PBT (politereftalan butylenu)

Jest to twardszy i trwalszy materiał. Nasadki klawiszy PBT mają jedwabiste, teksturowane wykończenie, które nie ściera się z upływem czasu, co czyni je bardziej powszechnym wyborem dla wysokiej klasy klawiatur mechanicznych.

Klawiatura mechaniczna nie jest kompletna bez dodatków i akcesoriów, które zwiększają jej funkcjonalność i uzupełniają konfigurację.

Maty na biurko czy podkładki na biurko pełnią zarówno funkcję podkładki pod mysz, jak i poduszki pod klawiaturę. Zapewniają miękki, gąbczasty pulpit, który poprawia zarówno wrażenia dotykowe, jak i estetyczne klawiatury mechanicznej.

Jedną z najbardziej charakterystycznych części klawiatury mechanicznej są zwijane kable USB. Kable USB klawiatur mechanicznych są zazwyczaj odłączane i dostępne w tęczy unikalnych kolorów, dzięki czemu wyróżniają się na tle tradycyjnych klawiatur membranowych.

Smar do przełączników jest niezbędny do utrzymania i konserwacji klawiatury mechanicznej.

Te 8 części jest niezbędnych do zbudowania klawiatury mechanicznej: Płytka drukowana, obudowa, stabilizatory, przełączniki, nakładki na klawisze, maty na biurko, kable i smar do przełączników są niezbędne w podróży, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym bez doświadczenia, czy doświadczonym ekspertem!

Masz konto klienta? Zaloguj się!

Zaloguj się do swojego konta za pomocą adresu email podanego przy rejestracji.